• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret107352
Hava Durumu
Anlık
Yarın
34° 39° 24°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78635.8095
Euro6.58896.6153

TALİMATLAR

2017-2018 DEĞİŞEN OYUN KURALLARI  TIKLAYINIZ
2017-2018 FYS KULLANIM KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

MASTERLER TALİMATLARI VE RAPORU  İÇİN TIKLAYINIZ
FYS KULLANIM KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ
AKADEMİ LİGİ MÜSABAKALARINDA BİLİNMESİ GEREKENLER TIKLAYINIZ
OKUL FUTSAL OYUN KURALLARI İÇİN TIKLAYINIZ
İL HAKEM KURULU TALİMATI İÇİN TIKLAYINIZ


     

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU

 Aydın İl Hakem Kurulu Başkanlığı 

2016-2017 Futbol Sezonu Hakem ve Gözlemcilere  Yönelik Talimatlar

                            TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU

                                                 Merkez Hakem Kurulu

                                              Aydın İl Hakem Kurulu Başkanlığı

2017-2018 Futbol Sezonu Hakem ve Gözlemcilere  Yönelik Talimatlar

 

 1. Bu sezon Oyun  Kurallarında yapılan değişiklikler nedeniyle TFF sayfasında bulunan 2017-2018 sezonu Oyun Kuralları Kitabının dikkatlice okunması gerekmektedir.

 2. Tüm hakemler ve gözlemciler mazeretlerini  her Çarşamba günü saat 12:00’ ye kadar sadece mail yolu ile İHK mail adresine (aydinihk@hotmail.com) bildireceklerdir. Eğer mazeretler bir haftadan daha uzun süreli ise İHK’ na yazılı dilekçe verilecektir.

 3. Hakem antrenmanları her Salı ve Perşembe günleri saat 18:00’ de başlamaktadır. İl hakemlerinin Salı günleri yapılacak olan antrenmanlara katılmaları zorunlu olup, Perşembe günleri yapılacak olan antrenmanlara da herhangi bir mazeretleri olmadığı sürece katılmaları tavsiye olunur.  Müsabaka görevlendirmelerinde antrenman devamlılığı ve her ay içerisinde yapılacak olan atletik testlerde gösterilen performanslar dikkate alınacaktır. Geçerli bir mazereti olmadan Atletik testlere, kritik toplantılarına ve aylık EPAK Eğitim çalışmalarına katılmayanlara(Hakem ve Gözlemci) müsabakalarda görev verilmeyecektir.  Antrenmanlar; Aydın Merkez, Nazilli ve Söke  ilçe statlarında saat 18:00’ de başlayacaktır. Antrenman yoklamaları Aydın Merkez’ de İHK Antrenman sorumlusu ve HAS ALİ HAKAN KOÇ, Nazilli’ de  İHK üyesi MAHMUT ARSLAN, Söke’ de İl hakemi ALİ TETİK   tarafından alınacaktır.  İl hakemlerimiz tarafından sezon içinde uygulanacak antrenman proğramı  antrenman sorumlusu tarafından Antrenman öncesi hakemlerimize bildirilecektir.

  Klasman hakemlerinin her iki antrenmana da katılımı zorunlu olup, tüm klasman hakemleri her Perşembe günü Aydın da yapılacak antrenmana katılacaklardır. Klasman Hakemlerinin Antrenmanları İHK üyesi İbrahim BEKLER tarafından takip edilecektir.

 4. Antrenmanlar görevli antrenman hocaları ve İHK’ nun belirlediği sorumlular tarafından yaptırtılacaktır.

 5. Kritik toplantılarına katılım zorunludur. Kritik  toplantılarının tarihi haftalık atama çizelgesinde belirtilecektir.

 6. Haftalık müsabaka görevleri her hafta Cuma günü saat 10:00’ dan itibaren www.aydinaskf.com ve www.tffhgdaydin.org  sitelerinde yayınlanacaktır.

 7. Listelerin yayınlamasından sonra çok önemli sebepler (Hastalık, vefat, kaza ve olağanüstü bir durum v.b) yok ise değişiklik yapılmayacaktır.

 8. Hafta içi oynanacak Amatör – Okul – Özel Turnuva vb. müsabakalarda görev alabilecek hakemlerimizin boş günlerini yazılı olarak İHK’ na bildirmeleri gerekmektedir.

 9. Hafta sonu ve hafta içi oynanacak müsabakalar yukarıda belirtilen yayın günü ve saatinden sonra dikkatli bir şekilde internet üzerinden   takip edilecek, gerekli bilgiler tam ve doğru bir şekilde alınarak hazırlıklar buna göre yapılacaktır.

 10. Hakemler görev aldıkları müsabaka mahallinde  müsabaka saatinden 1 saat önce bulunmak zorundadır. Müsabakaya belirtilen saatte gelmeyen ve ya geç gelen hakemler için takip eden haftalarda menfi değerlendirme yapılacak olup, bu konuda çok dikkatli olunması tavsiye olunur.

 11. Görev alınan müsabakada Gözlemci var ise hakemlerimiz; Hakem Bilgi Formlarını tam ve eksiksiz olarak düzenleyip müsabakanın gözlemcisine vereceklerdir. Müsabakada görevli Saha Komiserine de Hakem bilgi formu verilmesi tavsiye olunur.

 12. Tüm müsabakalar için görevlendirilen Hakemler, müsabakaya Gözlemci atanmış ise; müsabaka tarihinden bir gün önce Müsabakanın Gözlemcisi ile mutlaka irtibat kuracak,  seyahat proğramı ile ilgili planlama yapılacak,(Seyahat planı Hakem tarafından yapılacak) gerekirse birlikte seyahat edilecek,  müsabakanın Gözlemcisi kendi imkanları ile müsabakaya gelecek ise bu konuda bilgi sahibi  olunacaktır. Hafta sonunda oynanacak müsabakalar için Gözlemcilerin  Cuma günü  Saat 17:00’ e kadar aranması gerekmektedir.

 13. Müsabakalarda görevlendirilen Hakem Triolarının Yardımcı Hakemleri  müsabakanın Hakemi ile Cuma günü irtibat kuracak, yol seyahat planı yapılacak(Hakem tarafından) ve herhangi bir olumsuz durum olduğunda  müsabakanın Hakemi  tarafından İHK’ na mutlaka bilgi verilecektir. Hafta içi oynanacak müsabakalarda Yardımcı Hakemlerin Hakemi bir gün önceden aramaları yeterlidir.

  ***AYRICA; Müsabakalarda görevli hakemlerin kılık, kıyafetlerine azami dikkat göstermeleri gerekmektedir.

 14. Hakem her müsabaka öncesi, müsabaka mahallinde görevlendirilen Güvenlik Güçleri (Polis- Jandarma) ile iyi bir iletişim kurarak, hakemlik kurumuna yakışır uygun şekilde Amir veya Komutan ile tanışarak müsabakanın sorunsuz tamamlanmasına ilişkin görüşmeler yapacaktır.

 15. Müsabaka hakemi e.mail adresini mutlaka maç kartına yazacak, maçın gözlemcisine verecektir. Müsabakanın Gözlemcisinin de  müsabaka sonrası düzenlemiş olduğu gözlemci raporunu  İHK’ na gönderdikten sonra, müsabakanın hakemlerine de e.mail ile  göndermesi tavsiye olunur.    

 16. Oynanan müsabakalarda OLAY var ise İHK’ na olay ile ilgili bilgi verilecektir. Normal olaysız biten bir müsabaka için herhangi bir arama yapılmayacaktır.

 

 1. Müsabaka sonuçları, müsabakanın Hakemi tarafından ASKF personeli ve Futbol İl Temsilcisi HAKAN AÇIKGÖZ’ ün (0.535 437 10 17 ) nolu telefonunu müsabaka sonrası arayarak veya mesaj atarak mutlaka bildirilecektir.

 2. Tüm Hakem ve Gözlemcilerimizin  müsabaka raporlarını varsa Disiplin ve Ek raporlarını kritik toplantısı olsun yada olmasın her pazartesi  saat 18:00’ e kadar, Hafta içi oynanan müsabakaların raporlarının ise bir sonraki gün saat 18:00’ e kadar dernek binamızda bulunan rapor kutularına atmaları gerekmektedir. Ayrıca; Gözlemcilerimizin sadece müsabaka raporlarını (Disiplin raporları ve Ek raporlar mail atılmayacak) her pazartesi saat 15:00’ e kadar  aydinihk@hotmail.com adresine göndermeleri zorunludur.  Hakem ve Gözlemci raporları ASKF’ ye teslim edilmeyecektir. (Rapor teslim saatine riayet edilmesini önemle rica ederiz.)

 3. Tüm Hakem ve Gözlemcilerimizin özellikle Perşembe-Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri İHK’ nun  iletişimi amacıyla telefonlarını açık tutmalarını rica ederiz. Müsabaka sırasıda dahil olmak üzere cep telefonlarının açık olması tavsiye edilir.

 4. Tüm Hakem ve Gözlemcilerin müsabaka ve disiplin raporlarını bilgisayar ortamında yazmaları zorunludur.

 5. 2017-2018 Futbol Sezonunda mutlaka Derneğimiz web sayfasında(tffhgdaydin.org) yayınlanan Hakem ve Disiplin raporları kullanılacak olup, bunların dışında kullanılan raporlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

 6. Müsabakalarda ihraç edilen oyuncu veya takım yetkilisi için düzenlenecek Disiplin raporlarında, hakemlerimizin ve gözlemcilerimizin müsabaka sonrası mutlaka ilgili kişinin bilgilerini ve ihraç nedenini teyit etmeleri ve disiplin raporlarını çok dikkatlice yazmaları gerekmektedir.

 7. Müsabakalarda görevli hakemlerimizin maç raporlarını yazarken çok dikkatli davranmaları, raporda istenilen bilgileri (takım isimleri(takım isimleri atama çizelgesindeki sıraya göre yazılacaktır), müsabaka sonucu, müsabakanın oynandığı yer ve saati, ihtar ve ihraç bölümlerini, imzalarının bulunduğu kısmı, takım esame listelerinde bulunan imza yerlerini) tam ve eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.  AYRICA;

  *** Oynanmayan veya herhangi bir nedenle yarım kalan müsabakalar için  müsabakanın hakemi ve gözlemcisi tarafından mutlaka ek rapor düzenlenecektir.

 8. İl dışı müsabakası gelen Klasman Hakemlerinin tebligatı almalarına müteakip İHK Başkanı MÜCAHİT TATAR’ ı ve Hakem Atama Sorumlusu (HAS) Ali Hakan KOÇ’ u,  Klasman Gözlemcilerinin de İHK Başkanı MÜCAHİT TATAR’ ı ve Gözlemci Atama Sorumlusu (GAS) Kazım YENİ’ yi bilgilendirmeleri gerekmektedir. İlimizden Grup olarak gidilen müsabakalarda Hakemin araması yeterlidir.

 9. Sezon sonu Gözlemci Klasmanı ve İl Gözlemci sayımızın belirlenmesinde;  Merkez Hakem Kurulu Talimatlarının 56 ve 57 maddelerinde belirtilen hususlar ;  İl Gözlemcilerimizin sezon içerisinde almış oldukları müsabaka görev sayıları, görev aldıkları müsabakalarda yazmış oldukları raporları(hatalı raporlar için ceza puanı uygulanacaktır), yıl içinde kurulumuzca yapılacak olan deneme sınavlarındaki başarıları (yapılacak olan deneme sınavlarına geçerli bir mazereti olmadan katılmayanlar sınavda başarısız kabul edileceklerdir), Eğitim seminerlerine katılım durumları, hakemlik kariyerleri ve İHK takdir puanı dikkate alınacaktır.

   

   

  2017-2018 FUTBOL SEZONUNDA TÜM HAKEM ve GÖZLEMCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLERİZ.

2017 - 2018 FUTBOL SEZONUNDA AMATÖR LİGLERDE UYGULANACAK ESASLAR
KATEGORİOYUNCUYEDEK DEĞİŞİKLİKOYUNYAŞ KATEGORİSİ VE YAŞI BÜYÜK  FUTBOLCU
SAYISILİSTESAYISISÜRESİ
BAL -BSL  B1A11732 X 451989 ve daha küçük doğumlular oynar,1988 ve daha büyük 5 futbolcu listede bulunur/ oynar. Listede 1998 ve 2002 arası doğumlu 2 futbolcu yer alacak ve 1 tanesi muhakkak oynayacaktır. 2003 ve daha küçük doğumlular bu kategoride oynayamazlar.
B2A11732 X 451989 ve daha küçük doğumlular oynar,1988 ve daha büyük 6 futbolcu listede bulunur/ oynar.  Yaşı küçük oyuncu oynatma zorunluluğu yoktur. 2003 ve daha küçük doğumlular bu ketegoride oynayamazlar.
U-1911732 X 451999,2000,2001 ve 2002 doğumlular oynayabilir.2003 ve daha küçük doğumlular ve Profesyonel futbolcular oynayamaz.
U-1711752 X 402001,2002 ve 2003 doğumlular oynayabilir. 2004 ve daha küçük doğumlular oynayamazlar. Profesyonel takımların yaşı uygun Profesyonel futbolcuları oynayabilir.
U-1611752 X 402002,2003 ve 2004 doğumlular oynayabilir. 2005 ve daha küçük doğumlular oynayamazlar. Profesyonel takımların yaşı uygun Profesyonel futbolcuları oynayabilir.
U-1511752 X 352003,2004 ve 2005 doğumlular oynayabilir.2006 ve daha küçük doğumlular oynayamazlar. Profesyonel takımların yaşı uygun Profesyonel futbolcuları oynayabilir.
U-1411752 X 352004,2005 ve 2006 doğumlular oynayabilir. 2007 ve daha küçük doğumlular oynayamazlar.
U-1311752 X 302005,2006 ve 2007 doğumlular oynayabilir. 2008 doğumlular oynayamazlar.
U-128               (7+1)6             (5+1)62 X 252006,2007 ve 2008 doğumlular oynayabilir. Oyuncu değişikliği sayısı 6       ( 2. devre başladıktan sonra en fazla 3 oyuncu değişikliği hakkı vardır.) 7 kişiden az kadro ile müsabaka başlatılmaz. Takımın oyuncu sayısı 6 kişi ye düştüğünde müsabakaya devam edilmez.       Ofsayt kuralı var. ANTRENÖRLER KENARDAN TALİMAT VEREMEZLER.
U-118               (7+1)6             (5+1)62 X 252007 - 2008  doğumlular oynayabilir. Oyuncu değişikliği sayısı 6 ( 2. devre başladıktan sonra en fazla 3 oyuncu değişikliği hakkı vardır.) 7 kişiden az kadro ile müsabaka başlatılmaz. Takımın oyuncu sayısı 6 kişi ye düştüğünde müsabakaya devam edilmez. Ofsayt kuralı var. ANTRENÖRLER KENARDAN TALİMAT VEREMEZLER.
AÇIKLAMALAR
1 - BSL ve B1A   müsabakalarında 18 kişilik takım esame listelerinde 1998 ve 2002 arası doğumlu en az 2(iki)
oyuncu bulunmak zorundadır. Yaşı küçük iki oyuncu yazılmadığı takdirde müsabaka isim listesi 16 kişi ile, 
1( bir) yaşı küçük oyuncu yazılmadığı takdirde 17 kişi ile sınırlıdır.
Takım sahaya 9 kişi çıksa bile isim listesinde mutlaka  yaşı küçük futbolcu yazılacak ve oynatılacaktır.
2 - Takımların müsabaka isim listelerine futbolcuların doğum tarihlerini yazmaları zorunludur.
3 - Takımlar  1' den 99' a kadar forma numarası kullanabilirler.
4 - İki takımın forma renkleri aynı ise Ev Sahibi takım forma değiştirir.
5 - Yedek kulübesini seçme hakkı Misafir takıma aittir.
6 - Müsabaka öncesi istenmesi durumunda lisans kontrolüne izin verilecek, kontrol sonrası itiraz var ise  müsabaka 
isim listesine yazılarak imza altına alınacak. 
Hakem bu itirazın tespitini yapacak ve sahteciliği tespit ederse müsabakayı oynatmayacaktır.
7 - Sahte oyuncu oynatıldığına dair itiraz yazılı veya sözlü olarak yapılır. Bu durumda hakem kimlik kontrolünü yapacak ve oyuncu ile fotoğraf çektirecektir. Fotoğraf itiraz müsabakanın ilk yarısında yapılmış ise DEVRE arasında, itiraz ikinci yarı yapılmış ise MÜSABAKA sonunda çekilecektir. Eğer oyuncu oyundan alınıyor ise DEĞİŞİKLİK  anında fotoğraf çekilecektir. Gerekli kontrolden ve fotoğraf çekiminden kaçınılması durumunda hakem bunu raporunda belirtecektir.
8 - Sahaya girebilecek kulüp yetklileri :     1 Yönetici, 1 Teknik Sorumlu (Eşofmanlı - Pro Lisans, Teknik Direktör, UEFA A ve UEFA B' ler sivil giyinebilir), 1 Antrenör (Eşofmanlı), 1 Kaleci Antrenörü(Eşofmanlı), 1 Doktor ve Sağlık Görevlisi,  1 Masör. (Görevlilerin giriş kartları müsabaka süresince boyunlarında  asılı olmak zorundadır.) Takımın başında sözleşmeli olan 2 antrenör birlikte sahaya çıkabilir.
9 -  Müsabaka isim listesini imzalayacak yetkililer : sahaya giriş kartı olan, Yönetici, Teknik Direktör, Teknik Sorumlu ve Antrenör' dür.  Sahaya giriş kartı olmayan , Müsabaka gününde cezalı olan Yetkililer ve takım kaptanları isim listesini imzalayamaz. Ancak; müsabaka isim listesini imzalayan yetkili oyun sırasında oyun alanını terk ederse ve ya hakem tarafından oyundan ihraç edilirse, müsabakanın devam eden bölümünde oyuncu değişiklik kartlarını takım kaptanı imzalayabilir. Başkasının kartı ile sahaya girmeye çalışan görevliler tesbit edildiğinde, buna kesinlikle izin verilmeyecek, esame listesini imzalayacak saha giriş kartı olan bir görevli yok ise müsabaka oynatılmayacaktır. Başlamış bir müsabakada hakem başkasının kartı ile sahaya girmiş olan bir görevli tesbit ettiğinde bu kişileri oyun alanından çıkaracak, esame listesini imzalayacak saha giriş kartı olan bir başka görevli yok ise müsabakayı tatil edecektir. Bu durumlar ek rapor yazılarak mutlaka belirtilecektir.
10 - Müsabaka isim listesini imzalayan kişi, Oyun başlamadan veya oyun sırasında müsabakayı terk ederse;
müsabaka tatil edilmez. Müsabaka bitiminde ilgili kişi hakkında rapor yazılır.(Disiplin ve Ek Rapor)
11 -  Müsabaka isim listesini imzalayacak yetkilinin bulunmaması durumunda müsabaka oynatılmaz.
12 - Sahada bulunan görevliler saha giriş kartlarını müsabaka süresince boyunlarına asmak zorundadır.
KAYNAK : 2017-2018 Sezonu Amatör Futbol Liğlerinde Uygulanacak Esaslar Kitapçığı.
                                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                            

İL HAKEM KURULU